PROJEKT: Odborná praxe v kulturní organizaci s benefitním prvkem

26. listopadu 2008 v 2:01 | Ondra Kašpárek |  Projekty SSAM
Cílem tohoto projektu je umožnit členům Spolku studentů Artsmanagementu vykonávat z vlastní iniciativy odbornou praxi v kulturním zařízení jakéhokoliv zaměření.Požadavek vychází z faktu, že podobné studijní obory typu Artsmanagement jsou nejčastěji vyučovány při vysokých školách uměleckého zaměření a součástí studia je praxe v oblasti kultury. Nejčastěji je tato praxe tedy koncipována jako manažerská či produkční práce pro projekty studentů "umělců" a jejich děl. (Např. obor Divadelní produkce na DAMU nabízí jako praxi produkování divadelních představeni studentů herectví, obor Management v umění na VŠUP pořádá jako formu své praxe výstavy studentům malby, obor Hudební manažerství na JAMU organizuje pro studenty hudební fakulty koncerty atd.)Na VŠE je pochopitelně téměř nemožné praktikovat něco podobného, protože nám chybí právě tito umělci, s jimiž by bylo lze pracovat. Tímto projektem bychom však mohli dosáhnout podobné praxe pro studenty Artsmanagemetu a ještě k tomu získat určité benefity. Spolek studentů v současné době systematicky vytváří databázi kontaktů na různé organizace působící v kultuře, aby je následně oslovil a nabídl jim možnost zaměstnat v jejich organizaci člena Spolku studentů Artsmanagementu. Budeme se snažit vyjednat v organizaci určitou konkrétní pozici v konkrétním oddělení, kde by student mohl pracovat a zajistit tak několikadenní praxi. Praxe by tak mohla být přínosem jednak pro organizaci, ale hlavně pro studenta, kterému se tak nabízí jedinečná možnost nahlédnout do provozu kulturního zařízeni. Studenti by mohli působit například jako výpomoc při náročnějších projektech - při pořádání festivalů, workshopů nebo konferencí, či při běžném provozu jako asistenti v některých odděleních jako je PR, fundraising, marketing nebo produkce. Vše by záleželo na smluvních podmínkách, domluvených s danou organizací.

Základním smluvní podmínkou bude ujednání, že student bude pracovat v organizaci jako dobrovolník, čili bez nároku na honorář. Tento fakt bude však výrazně vyvážen tím, že organizace za tuto práci poskytnou jisté konkrétní výhody členům Spolku studentů Artsmanagementu. Tyto benefity budou např. ve formě sníženého nebo nulového vstupného, balíčku služeb či účast na worshopech nebo konferencích zdarma apod. (pozn.: Je běžné, že všichni studenti uměleckých oborů těchto výhod ve většině kulturních organizací mohou využívat.) Dále pak bude Spolek studentů Artsmanagementu tyto organizace uvádět při pořádaných akcích jako své sponzory a poskytne jim místo pro banner na svém webu.
Projekt byl již diskutován s několika pražskými ale i regionálními organizacemi a všichni dotazovaní s projektem sympatizovali a jsou ochotni podílet se na jeho realizaci.

Personální zajištění:
- 1.student - vedoucí projektu (koordinace vztahu s organizacemi, supervize)
- 2.student - kontrolor (kontrola hodnoty vykonávané práce, dokumentace)
- 3.student - public relations 1
- 4.student - public relations 2 (oslovování vytipovaných organizací)

Výstup:
Praktické zkušenosti pro studenta. Získaná data, zpracovaná zpráva a publikovaný článek se shrnutím zkušeností z praxe. Rozšíření základny kontaktů a partnerských organizací.

První oslovené organizace:
1. Bazilika o.p.s (České Budějovice)
2. Institut umění - Divadelní ústav (Praha)
3. Lobkovický palác (Praha)
4. Leica Gallery Prague (Praha)
5. KC Zahrada o.p.s. (Praha)
6. Te Papa o.s. (Komařice)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.