REPORT: Krátká reflexe workshopu TCWL.M

9. března 2010 v 22:54 | Jarcza |  Reporty z akcí
Krátká úvaha nad průběhem workshopu To Culture with love. Management.

Workshop To Culture with love. Management (dále TCWL.M), který se uskutečnil v polovině února na JAMU v Brně, byl prvním mezinárodním setkáním studentů Arts managementu a mladých profesionálů v ČR. Čtyřdenní workshop se stal pro účastníky z osmi evropských států příležitostí pro sdílení zkušeností, získávání nových vědomostí a navázání kontaktů.
Nenásilná metoda zvaná World Café byla první oficiální příležitostí navzájem se seznámit a ve skupinách tří až pěti lidí diskutovat otázky, které se týkaly jak současné kulturně-managerské sféry a pracovního prostředí tak budoucího vývoje. Zajímavým aspektem diskuse byly rozdíly ve vnímání diskutovaných problémů a především přístupy k aktuálním otázkám kulturního managementu, způsobené nejen individualitou každého účastníka ale i rozdíly plynoucí z mezinárodního složení skupin.Umělecké workshopy jako podstatná součást programu rozvíjely kreativní dovednosti účastníků, které pomáhají při vyjadřování se, prezentaci vlastních myšlenek a mimo jiné zlepšují nonverbální komunikaci. Workshop zaměřený na vizuální vyjadřování reality měl rozvíjet schopnost ztvárnit myšlenky formou obrazů a upoutat pozornost posluchače. Tyto obrazy lze použít při prezentacích vlastních nápadů, jako doplnění slovního vysvětlení nebo pro zlepšení srozumitelnosti výkladu.

Část nazvaná Tracking Brno culture scene byla zařazena do programu, aby umožnila účastníkům seznámit se s městem a lépe proniknout do kulturní scény Brna. Orientace zúčastněných ve městě se rychle zlepšila poté, co měli za úkol pomocí mapy najít místa, kde proběhlo setkání s manažery místních kulturních institucí následované prohlídkou daného prostoru, diskusí či přednáškou. Tato část představila několikrát vysvětlované souvislosti kulturního života praktickou formou. Účastníci přišli do přímého styku s prostředím, ve kterém kulturní manažeři v České Republice pracují. Mohli diskutovat o problémech, které přímo souvisí s provozem kulturních organizací.

Během jednoho z večerů byla široká veřejnost včetně s účastníky workshopu vyzvána k otevřené prezentaci vlastních projektů a záměrů. Představilo se několik osobností s vlastními současnými minulými či teprve plánovanými projekty a posluchači byli motivováni ke spolupráci. Příspěvky reprezentovaly na první pohled sobě navzájem vzdálená témata, kde však nepostradatelným společným rysem byla snaha o investování vlastního potenciálu do smysluplných a kreativních činností. Cílem bylo podnítit diskusi nad spoluprácí na prezentovaných projektech a dále inspirovat účastníky k vlastním tvůrčím aktivitám.

V průběhu čtyř workshopových dní bylo vystřídáno množství aktivit, které rozvíjely osobnost budoucího či současného kulturního manažera a především jeho vědomosti a dovednosti. Důležitou součástí TCWL.M byla vzájemná tolerance, práce v teamu či schopnost navazovat vztahy s příslušníky cizích národů. Většina účastníků hodnotila TCWL.M jako cennou zkušenost, která pozitivně ovlivnila jejich vývoj nejen z profesního hlediska.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.