PROJEKT: Culture Actually neboli desetidenní výměna mládeže

8. září 2011 v 21:50 | Jarcza |  Projekty SSAM
Organizační tým akce s názvem Culture Actually… požádal o grant u Evropské komise v programu Mládež v Akci a uspěl. Díky finanční podpoře tak mohl vzniknout desetidenní program pro více než dvě desítky účastníků z různých koutů Evropy.Výměny mládeže se zúčastnili mladí lidé konkrétně z Portugalska, Rumunska, Estonska a Německa. Program jsme vytvořili tak, aby účastníky metodami neformálního vzdělávání informoval o tématu kultura a její působení a dopady na společnost. Chtěli jsme účastníkům nabídnout především praktické zážitky z různých druhů umělecké činnosti, jejich prostřednictvím otevřít témata k zamyšlení a zároveň sdílet zkušenosti z různých zemí a odlišných kultur. Součástí programu tak byl např. workshop skupinového bubnování, workshop filmové animace, exkurze do Kulturního centra Zahrada + diskuse o práci s komunitou sídliště, diskuse na téma filmový a hudební průmysl a jeho specifika a další interaktivní aktivity.

Skupina se během aktivit shodla na nezbytnosti zachovávání a chránění kulturních hodnot (hmotných i nehmotných) pro budoucnost Evropy. Kultura byla označena jako zásadní nástroj pro sebeidentifikaci s Evropskými hodnotami (svoboda projevu, demokracie, aktivní občanské společnosti ad.) a jako její paměť, díky které se tyto hodnoty mohou předávat. Cílem projektu bylo poukázat i na ekonomické dopady kultury a umění, což se podařilo úspěšně demonstrovat během aktivit, kdy účastníci vymýšleli vlastní kulturní projekt na zadanou případovou studii. Společnými silami se pak přišlo na konkrétní multiplikační efekt (zajištění pracovních míst, zvýšení cestovní ruchu, zvýšení tržeb dodavatelů ad.).

Vyvrcholením projektu bylo výtvarné oživení podchodu na Jižním městě, nedaleko zastávky Chodovská tvrz. Výtvarné dílo vzniklo spontánně, jako reakce na absolvovanou výměnu a uplynulých deset dní. Naším největším přáním je, aby vyvolávalo pozitivní emoce u kolemjdoucích, obyvatel Jižního Města. Jako jeden z dalších výstupů projektu vzniklo pásmo animovaných filmů, které jsme vytvořili v rámci workshopu filmové animace. Video je ke zhlédnutí na serveru youtube ZDE.

Na projektu jsme pracovali několik měsíců, počínaje žádostí o grant programu Mládež v akci. Vyvrcholením byl již zmíněný program pro zahraniční účastníky, jehož jsme se sami, jako plnohodnotný tým, účastnili. Naší motivací pro uskutečnění záměru byly jednak dobré předchozí zkušenosti s obdobnými projekty v zahraničí a zároveň touha nabídnout své názory a zkušenosti získané nejen studiem oboru Arts Management a konfrontovat je se zkušenostmi ostatních účastníků.


Více o projektu Výměna mládeže programu Mládež v Akci

Pro ty, koho zajímá, co uskutečnění takového projektu obnáší, zde stručně popisujeme průběh přípravy. K příslušné uzávěrce žádostí o grant je nutné odevzdat vyplněnou žádost. Uzávěrku lze zjistit na http://www.mladezvakci.cz/ . Hlavní součástí této žádosti je jasně stanovené téma a cíle, které by měla výměna řešit. V našem případě to byla výše zmíněná kultura a její dopady na společnost. Dále je potřeba navrhnout podrobný program aktivit den po dni, hodinu po hodině (tento program by měl být v zásadě dodržen při samotné organizaci projektu). Dále je třeba najít v zemích, které chcete k projektu přizvat partnerskou organizaci, která se zaručí za to, že vyšle účastníky. To je také důvod, proč výměny nejsou obvykle "otevřené" pro kohokoli v průběhu projektu. Výměny se účastní účastníci vyslaní z organizací + hostitelský tým.

Součástí žádosti jsou dále tzv. prohlášení partnerských organizací, formulář, který musí vaše partnerská organizace podepsat a poslat poštou nebo nascanovat. Nutno upozornit na pozitivní fakt, že na to, abyste mohli výměnu mládeže uspořádat, nemusíte mít záštitu právnické osoby a totéž platí pro partnery z ostatních zemí. Je tedy možné utvořit tzv. neformální skupinu mladých lidí (například skupina 5 kamarádů) a vystupovat jako tato skupina ve všech organizačních záležitostech aniž byste byli občanské sdružení nebo jiná forma právnické osoby. To je, co se týče žádosti, to nejdůležitější. Poté následuje poměrně dlouhá čekací lhůta, kdy se rozhoduje o vyhodnocení žádosti. Jakmile se dozvíte, že Vaše žádost byla úspěšná, můžete začít pracovat na organizaci projektu s malým omezením, co se týče hrazení nákladů, které mohou vzniknout až od určitého data. Vše potřebné se ale dozvíte ve smlouvě s Národní agenturou pro evropské programy, která tento program administruje v České republice a poskytuje zároveň poradenství ohledně žádostí i samotných projektů.

Vzhledem k tomu, že je možné získat poměrně velkou částku peněz, je možné vytvořit skutečně nabitý program plný zajímavých aktivit. Z grantu se financuje stravování, ubytování, program a dokonce 70% cestovních nákladů zahraničních účastníků. Vřele doporučujeme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.