CO JE ČESKÉ, TO JE HEZKÉ - diskusní fórum o české identitě v umění

23. března 2012 v 10:30 | Evule |  Aktuality
Institut umění - Divadelní ústav připravuje v rámci několikaletého výzkumného projektu Mapování kulturních a kreativních průmyslů v ČR sérii debatních fór a kulatých stolů. První z nich s názvem CO JE ČESKÉ, TO JE HEZKÉ se uskuteční 30. března 2012 od 10 hodin na Nové scéně Národního divadla v Praze a bude hledat odpovědi na otázky, jak a zda vůbec je důležitá česká identita pro stěžejní veřejné kulturní instituce a domácí umělce různých generací.


Co o stavu naší společnosti vypovídá současná česká kultura? Má kulturní politika spoluutvářet kulturní identitu, nebo je lepší, aby se umění stalo nástrojem lobbistických skupin a komerce? Vznikají v Česku umělecké originály, nebo se tu jen opisují prověřené umělecké proudy? A chce ve světě vůbec někdo typické české umění - a jaké vlastně je? Nacházejí zdejší kreativní průmysly svůj originální obsah? Nevnímáme slovo "národ" jako pejorativní? A co se vlastně skrývá za oním ´Co je české, to je hezké´?

V prvním panelu, nazvaném Kapitáni vlajkových lodí naší kultury, se diskuse účastní Vilma Anýžová, programová náměstkyně Českých center, David Mareček, ředitel České filharmonie, Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea, Ondřej Černý, ředitel Národního divadla a ředitel Moravské galerie Marek Pokorný. Partnery v diskuzi jim budou historička umění Milena Bartlová, novinářka Veronika Bednářová, hudební publicistka Helena Havlíková a historik Jiří Rak.

Ve druhém panelu, nazvaném Staročeši a mladočeši, na ukázkách děl, případně performancích sami tvůrci ukážou, jak pracují s národní identitou a jejími specifickými jevy, zda ji ve své tvorbě otevřeně přiznávají či na ni aspoň odkazují, a pokusí se odhalit, jaké to přináší důsledky (režisér David Radok, výtvarník Jiří Kovanda, dirigenti Libor Pešek a Jakub Hrůša, performer, herec, akrobat a loutkář Rosťa Novák, výtvarnice Kateřina Šedá či básník Jan Těsnohlídek ml.)

Více informací a registrace na www.kreativnicesko.cz


http://www.youtube.com/watch?v=nemAGgWUuM4&context=C485088dADvjVQa1PpcFNFRzC7Z3vPKoHG-MvL_xRHfgESI9qQqlE=

http://www.youtube.com/watch?v=7T1C-pSnTlY&context=C47b66beADvjVQa1PpcFNFRzC7Z3vPKlIDajYOWv-4NWbYgAIV1RY=
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.